Deratizace

Deratizace  je činnost směřující k hubení potkanů, krys a jiných hlodavců, z důvodu ochrany  zdraví osob, chovaných zvířat a životního prostředí před původci a přenašeči infekcí. Zároveň je cílem i ochraně majetku a zamezení finanč. ztrát.

Provádíme deratizaci:

Mechanickou: použití mechaických pastí a jiné (živolovné pasti...)

Chemickou: použití nejnovějších chemických láták, metod, rodenticidů s šetrným přístupem k život. prostředí

Provádíme veškeré práce spojené s deratizací (infomování všech zúčastněných), průběžné kontroly, následná odstranění uhynulých zvířat. Závěrečná preventivní opatření.

Infekční oneměcnění, které šíří a přenášejí hlodavci:

SALMONELOZA - zvracení, průjmy, dehydratace

LEPTOSPIROZA - bakterie, které se vyskytují v těle značného procenta divokých potkanů a jiných hlodavců. Přenos z kontaminované vody, moči hlodavců

Weilova žloutenka - Inkubační doba je 6-21 dní, potom se objeví teploty, bolesti hlavy a kloubů, únava, postupně až žloutenka, selhání ledvin a krvácení. U nás je ročně hlášeno kolem stovky případů, úmrtí jsou výjimečná.

Toxoplazmóza- Nejvíce je tato choroba nebezpečná pro těhotné ženy. Rychlá léčba je naopak nutná v případě, že nemoc napadne oči nebo mozek, pak je ohrožen nejen zrak, ale i život.
Tularémie - Je známá po celém světě. Nejčastějším klinickým příznakem je zduření lymfatických uzlin a abscesy.

Horečka z krysího kousnutí -  zvířat se infekce obvykle nijak neprojevuje. Na člověka se přenáší kousnutím nebo při požití kontaminovaných potravin a do tří dnů (haverhillská horečka) nebo až několika týdnů (Sodoku) se objeví příznaky – v prvním případě symptomy připomínající chřipku, horečka, zimnice, bolesti hlavy, zánět velkých kloubů a vyrážka na dlaních a chodidlech.

 

Víte že:

 -hlodavci nejen že způsobují finanční ztráty, jsou schopni prokousat se čímkoliv, ale zároveň jím celý život dorůstají zuby. Jejich moč a trus silně zapáchá. Jsou výborní plavci a často norují a skáčou.  Samice mívají  3-5 vrhů do roka o počtu 8-10 mláďat. Velice rychle dojde k přemnožení. Potkan v přírodě žeje v koloniích o počtu několika desítek jedinců. Potkan patří k jedním z nejiteligentnějším hlodavců. Dovede se velice dobře aklimatizovat. Je všežravec . Proto je těžké je vyhubit. Ze své kolonie vždy vyšlou slabé kusy jako ochutnavače.

Narozdíl od potkanů  se krysy se na území  ČR vyskytují jen v  olbasti Děčínska a severních Čech. Na Moravě a Slezsku jsou takřka ojedinělé. Poslední zmínka byla roku 1983 .na území Beskyd. Její způsob chování je podobný potkanům né však stejný. Vyhledává sušší místa, vyšší patra budov.

 

 

 

Monday the 21st.